Sledujte #czechiceman
David Vencl
Zpět na úvod

Pure Apnea

Pokusím se vytvořit i světový rekord pod hlavičkou asociace freedivingu Pure Apnea. Proč i světový rekord a jaké jsou podmínky Pure Apnea? Jak už jsem uváděl, tak podmínky Guinnesse jsou velmi přísná a nejsou úplně postavené pro závodní freedivery.

První podmínka Guinnesse je plavání pod ledem o tloušťce 30 cm. Tato podmínka se těžko plní v našich končinách. Domníváme se, že právě zákaz plavání bez zátěže vytváří nerovné podmínky mezi závodníky. Na tuto skutečnost zareagovala jako první freedivingová asociace Pure Apnea a vytvořila disciplíny plavání pod ledem. Podobný krok plánuje i asociace CMAS, ale zřejmě až od další sezony. Díky vypsání této disciplíny je možné se pokusit o vytvoření světového rekordu.
Pure Apnea pravidla jsou tedy následující. Plavu pod souvislou vrstvou ledu a jsou možné bezpečnostní díry na trase. Tloušťka ledu není limitována 30 centimetry. Na rozdíl od Guinnesse je naopak vyžadován surface protokol, tzn. musím být dostatečně při vědomí po vynoření a prokázat to sekvencí úkonů. Je povolené závaží a plavecká čepice. To kontroluje rozhodčí certifikovaný Pure Apnea. V našem případě to bude Petr Vala a Vendula Strachotová.

I v případě, že centimetry ledu nebudou naměřené a padnou pod 30 a já se nebudu moci ucházet o překonání Guinnessova rekordu, pokus poplavu bez závaží a bez čepice. Už jsem to jednou slíbil, ne?