Sledujte #czechiceman
David Vencl
Zpět na úvod

Mám nápad

Jak to celé vzniklo? Proč to vlastně chci plavat? Je to vůbec dobrý nápad?

Jako freediveři uprostřed Evropy moc legrace na volné vodě nezažijeme. I v létě je v deseti metrech tma a zima. V lepším případě je zeleno a zima. A tak největší zábavu zažijeme v zimě. Když voda zamrzne a my vlezeme na 20 minut pod led a užíváme si té speciální chvíle. Kvůli 20 minutám většinou uděláme akci, která trvá celý den a stojí nám to za to. No a na konec session se vždy objeví některý freediver, který si ještě neopren svlékne a ponoří se do ledové vody jen v plavkách. Tedy, do nedávna mezi námi byl jediný exemplář - Petr Kapoun. Vrtalo mi to hlavou a říkal jsem si, že to by bylo skvělé ho napodobit. Čas od času jsem také do vody na pár vteřin vlezl, ale zdaleka jsem si to neužíval jako Petr.

Další zlom byl leden 2019, kdy jsme se sešli opět s Petrem na Miladě u Ústí nad Labem a tentokrát s Honzou Kepičem. Milada byla zamrzlá jen asi dva dny a nebylo nasněženo a led byl jako křišťálové sklo. Petr už byl z vody a obouval brusle a já dostal pokyn jít pod led. Tak jsem šel, přestože to byl můj první ponor bez čepičky do ledové vody. A vznikla z toho fotka, která obleťela svět a taky pár cen, díky Honzovi, posbírala.

Ta fotka žila i když led už roztál a tak jsem ji měl v hlavě i když jsem byl v srpnu běhat na schodech v Teplicích. Tehdy u mě dozrál nápad zaplavat něco víc pod ledem a pokusit posunou hlavu zase o kus dál. A až později si uvědomil, že je možné přeplavat Stiga Severinsena a udělat něco pro lidstvo - vytvořit nový světový a guinnessův rekord. No a od té doby ladíme a plánujeme a ...