Sledujte #czechiceman
David Vencl
Zpět na úvod

Guinness ...

Guinness má tvrdé podmínky. Co vše je potřeba k tomu, aby byl rekord uznán?

Guinnessova kancelář je obecně braná jako záštita pro dosud neopakovaný počin z mnoha odvětví a i sportovních výkonů. Dosažení a uznání rekordu Guinnessem je samozřejmě prestižní záležitost, tak jsem se rozhodl jít touto cestou.

Guinness, popravdě řečeno, má pravidla, která nejsou úplně logická pro freedivery. A trochu to naráží na rovné podmínky. Také mají jiná pravidla ženy a muži - u této konkrétní disciplíny.

Plave se tedy pod souvislou vrstvou ledu, která tloušťku 30 cm (12 inch). Mohu mít na sobě pouze běžné plavky a plavecké brýle a nebo potápěčskou masku. Čepice, silikonová nebo neoprenová, není povolena - pro disciplínu zimní plavání povoleny jsou, dokonce obě najednou. Není povoleno závaží, které nádechoví potápěči běžně používají, aby vyrovnali vztlak, který má lidské tělo. Každý freediver proto používá jinak těžké závaží, protože má každý jiný vztlak, vzhledem k tomu jak moc se nadechne a jaké má složení těla - množství tuku a svalů. Závaží vám tak pomůže i výrazně v ušetření energie a uplavaných metrech - mohou to být i desítky procent.

A tak jsou pravidla Guinnesse ta nejtěžší, která mohou být a pro mě je to výzva. Musím říct, že se opravdu těším.